Sozopol - historie og charme
Sozopol er en af Bulgariens mest fortryllende historiske kystbyer og en favorit blandt lokalbefolkningen. Et rigtig godt valg for familier og vennegrupper!
Sozopol blev grundlagt af græske kolonister for mere end 2500 år siden under navnet Apollonia. I mange år var byen en selvstændig græsk bystat, men kom senere under romersk herredømme og forfaldt. I det 4.årh havde byen skiftet navn til Sozopol, der betyder "Byen, hvor man søger tilflugt" -sandsynligvis pga. dens havn.
I dag har Sozopol – ganske som Nessebar nord for Burgas – en gammel og en ny bydel. Den gamle bydel ligger på en lille halvø med promenade hele vejen rundt. Her er der mange dejlige restauranter med havudsigt og hyggelige spisesteder i gårdhaverne. Kunstnere, kunsthåndværkere og fotografer elsker bydelens snævre, brolagte stræder, historiske kirker, de vejrbidte tagskæg og husenes gamle træfacader.
Den nye bydel (lettere kuperet) begynder der, hvor halvøen bliver til fastland. Kontrasten mellem bydelene er et godt udgangspunkt for en sammenligning mellem det gamle og det nye Bulgarien. Det er i den nye bydel, de små, nye hoteller skyder op, og der er gode indkøbsmuligheder, markeder m.m. Byens to strande ligger også i den nye bydel.
I Sozopol er der gode muligheder for at opleve bulgarsk folkemusik og folkedans.
Området er med sine naturskønne omgivelser og mange fisk et paradis for lystfiskere, og der er mulighed for både ferskvands- og havfiskeri. Ca. 16 km fra Sozopol ligger floden Ropotamo, som kan nås i bil eller båd.
Afrejser fra Kastrup i 2012 - hver mandag fra 25/6 til 6/8
Afrejser fra Billund i 2012 - hver mandag fra 25/6 til 6/8
103 værelser / 5 etager (elevator)Afstand til stranden: 100 m. Afstand til centrum i den nye bydel: 0 m
Prisen inkluderer: ►Flybillet t/r ►transfer fra/til lufthavnen ►indkvartering ... Læs mere i prislisten
Verdt at vide: Beliggenhed: ca. 70 km syd for feriestedet Sunny Beach, 45 km fra Burgas Lufthavn og 35 km fra Burgas by. ►Sport: Vandsport på strandene. ►Udflugter: I Sozopol er der et bredt udvalg af udflugter man kan deltage i. Arrangeres på stedet af de lokale rejsebureauer. ►Restauranter: Prøv f.eks. Vjatarna Melnitsa (Vindmøllen), Orpheus og Sozopol Taverna. Ankomst lufthavn: Burgas, transport til Sozopol ca. 1 time.
Billeder
