Rundrejse i Usbekistan og Turkmenistan
I Silkevejens hjerte med besøg i fortryllende Samarkand.
Hent den detaljerede turbeskrivelse i Adobe pdf format.| Afrejsedatoer: | Status |
|---|---|
| 17 September 2010 | Der er ledige pladser |
Landområde: Rundrejse
Pris inkl. flybillet: 16190 DKK
”Alt hvad jeg har hørt om Samarkand er sandt – på nær det, at den er endnu smukkere end jeg havde forestillet mig.” Sådan sagde Aleksander den Store under sin erobring af byen 329 f. Kr. På denne rejse besøger vi de vigtige karavanebyer på den gamle Silkevej Samarkand, Khiva, Bukhara. I støvet fra markedspladserne aner man karavanerne, som engang passerede forbi her på vej vestpå med silke og andre kostbarheder. Få andre steder i verden får man som her fornemmelsen af at stå midt i en forhistorisk civilisation. Et fortryllende skatkammer af islamisk arkitektur! På rejsen besøger vi også de to gamle sovjetrepublikkers hovedstæder, der for en stor del er bygget i karakteristisk sovjetisk stil. En anderledes og tankevækkende rundrejse.
Rejseplan:
Dag 1: Fly til Ashgabat (Turkmenistans hovedstad) via Istanbul.
Dag 2: Ankomst tidligt om morgenen. Indkvartering på hotel. Herefter sightseeing.
Dag 3: Om formiddagen fortsætter vi med at udforske Ashgabat. Om eftermiddagen går turen til det antikke Nisa Fort i nærheden af Ashgabat.
Dag 4: Med fly til Doshoguz, hvorefter vi fortsætter til de arkeologiske udgravninger ved Kunya Urgench. Vi krydser så grænsen til Usbekistan og fortsætter til Museumsbyen Khiva.
Dag 5: Sigthseeing i Khiva – en vigtig handelspost på Silkevejen allerede i det 8. århundrede. Byens historiske centrum, som i dag er frilandsmuseum, er omgivet af høje bymure og spækket med moskeer, mausoleer, paladser, minareter og ikke færre end 16 madrasaer (koranskoler.) Khiva er berømt for sine tæpper og smykker, og ikke mindst for sin billedskærerkunst, der udstilles på byens døre, søjler og skodder.
Dag 6: I dag kører vi til byen Bukhara. ca. 600 km.
Dag 7: Sightseeing i Bukhara - Centralasiens helligste by. Den høje Kalan minaret var ledestjerne for karavanerne, når de stred sig gennem ørknen. I centrum knejser bygningerne til vidne om fortidens højt udviklede byggekunst og turkiske mosaikker glimter stadig på de gamle moskeer og madrasaer.
Dag 13: Afgang til København.
Værd at vide
- Dansktalende turleder
- Turistvisum er påkrævet for begge lande og betales ved ankomst
Kost og logi: 3* hotel med morgenmad i Usbekistan og 4* hotel med halvpension i Turkmenistan, 1 nat i filttelt i Nurota-området med helpension
Baggagetransport: Inkluderet
Pris for øvrige tjenester: Sygafbestillingsforsikring: 750,-Eneværelsetillæg: 1400,-
Inkl. i prisen: Fly København-Ashgabat og Tashkent- København med Turkish Airlines; alle transporter og entreer ifølge program; 3* hotel med morgenmad i Usbekistan og 4* hotel med halvpension i Turkmenistan; dansktalende turleder samt lokale engelsktalende guider.
Ekskl. i prisen: Photo gebyr hvor dette kræves; visum: turistvisum er påkrævet for begge lande og betales ved ankomst. Vi klarer håndteringen! Medbring 4 pas billeder.
Anbefalet rejseperiode: Forår og efterår. Turen i Usbekistan kan gennemføres af individuelle turister på datoer, som passer dem. Se vores link herunder.
Gruppestørrelse: Min. 8 personer
Billeder

